WhatsApp'tan Bize Ulaşın!

Angela Balasu Dundaralp

Angela Balasu Dundaralp

Türk araştırmacı, fonksiyonel wellness koçu (ICF) ve girişimci. 1982’de Istanbul Üsküdar’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de, üniversiteyi Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünde tamamladı.

Pozitif bilimler alanında bir çok üniversitenin uzaktan öğretim programlarına katıldı ve Diabetes Mellitus doktorasına başladı. Kimyasal kozmetikler, kronik yara, Ozon gazında patojen tepkisi, ozonlandırılmış yağlar, roza hastalığı, ciltte alerjik tepkimelerin kökeni ve benzer bir çok konuda araştırma yaptı. Tıbbi literatürleri temiz kozmetik alanında yorumlayarak geliştirdiği ürünler bugün dünyanın 35 ülkesinde ‘Clean Beauty Products ve Ozonlabs’ adı altında satıştadır.

Yaşam felsefesi hep daha fazla  üretmek, üretilenlerin gezegendeki koşullara ve yaşayan canlılara biyouyumluluk çerçevesinde adaptasyonu, değişen ekosistemde doğal kodları koruma üzerine geliştirmektir.

Angela Balasu Dundaralp,  yaşamın  sırrını keşfetmek ve bu yolda bulmaca çözmek olarak nitelendirmektedir. Ona göre, dünyadaki her an kötü bir olay gerçekleşmekte ve evren yasası entropi nedeniyle bu döngü devam etmekte ancak bu denge içinde uyumla çalışan yapılandırıcı ögelerde yaşama zenginlik katmaktadır. Ne olursa olsun problem çözme yeteğininin, ilk insandan bu yana genetik kodlarımızda olduğunu söyleyen Balasu, bir gün var oluşumuzu temellendirmek istiyorsak bu gezegeni daha yakından  tanımak, uyum içinde var olmak gerektiğini de anlayacağız şeklinde aktarır.

Ozonlabs Yaşam Bilimleri’ni küçük tek kişilik bir şirketten bugüne taşıyan Angela Balasu Dundaralp, temiz kozmetiğin gerekliliğini önce kendisinde hissetmiştir. 

‘Alerjik bir cildim vardı ve ne kullansam her an sivilceleniyor ve kızarıyordu. Adeta antibiyotik canavarına dönüşmüştüm ve kimse roza olduğumun farkında bile değildi’ diye aktarır.

İyi bir gözlemci ve araştırmacı olan Angela Balasu Dundaralp, ozon gazının zeytinyağı ile bağlanması sonucunda oluşan ozonlu yağın özellikli bir versiyonunun probiyotik flora desteği ile ciltte, özellikle yangıların sakinleştirilebilmesi için ideal olduğunu fark etti. Roza rahatsızlığı enflamatuvar bir rahatsızlıktı ancak ciltte kalıcı hasar bırakabilen, hayat kalitesini düşüren de bir tepki idi.

SPF’deki kimyasal içeriklerin cilt üzerindeki olumsuz etkileri, kansızlığın cilt lekeleri üzerindeki etkileri, temiz kozmetiğin cilt üzerindeki etkileri ve Türkiye Cilt Haritası üzerine yazılar yazdı.

Halen ekibi ile Almanya’nın Hamburg şehri, Istanbul ve Los Angeles’ta ürün ve arge çalışmalarına devam etmekte olan Angela Balasu Dundaralp, gelecekteki hedefi insanoğlunun atmosfer dışında kullanması gerekli muhtemel içerikler ve bakteri bazlı kozmetik ürünler üzerine çalışmaktadır.

Temiz kozmetik alanında inovatif ürünler geliştirmede bir uzman olan Angela Balasu Dündaralp kozmetik ve cilt ürünleri dışında yaşam kalitesini arttıran ev tipi arıtma cihazları ve argesi konusunda bilimsel çalışmalar da yapmaktadır.

Triolein Triozonit (Ozon Yağı) üretimi ve mühendisliği konusunda da uzman olan Angela Balasu, gelecekte ozon gazının ve ozon uygulamalarının sektörel pozisyonlamaları konusunda çevre örgütleri, şehir planlamacıları ve sağlık uzmanlarına bilgi ve arge danışmanlığı konusunda destek vermektedir. 

Angela Balasu Dundaralp’in blog yazılarına ulaşmak için;

https://balasudundaralp.medium.com/ozon-ve-ozon-ya%C4%9F%C4%B1-hakk%C4%B1nda-bilinmeyenler-51b820098820

https://balasudundaralp.medium.com/

www.instagram.com/balasudundaralp

www.twitter.com/sudundaralp