Cilt Lekeleri

Cildin kolajeninin korunması cilt lekelerinin önlenmesi için öncelikli bir koşuldur. Lekeler ciltte aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşabilir.

 • Hormonal sebepler
 • Cildin nem kaybı
 • Ortamdaki ısının artışı
 • Kimyasal içerikli kozmetik ürünler
 • Hamilelik / Emzirme

Cildin nem dengesini koruması melanin pigmentinin dengede tutulabilmesi için önemlidir. Cilt lekeleri birden artış gösteriyorsa hormonal akıştan, beslenme yetersizliklerinden ve/veya kozmetik ürünlerin ısıda çalışmasından bahsedilebilir.

Bir çok kozmetik ürün içerisindeki sentetik silikon ve petrol bazlı ürünler ciltte lekelenmelere yol açabilir. Kozmetiklerden parfüm ve alkol – etanol içerikleri de cildin lekelenmesine yol açabilir.

Kimyasal peeling AHA – BHA türevleri, citrus asitleri de aynı şekilde cildin keratinoz tabakasına zarar verebilir ve cildin incelmesi sebebiyle leke oluşumuna sebebiyet verebilir.

Cilt lekelerinde sentetik içeriklerden Octocrylene, Avobenzone, Oxybenzone grupları, Titanyum Dioksit ve Çinko Oksitler /Metalik Oksit grupları cildin kurumasına ve lekelenmesine yol açabilir.

Lekelenmelerin yanlış yapılan mezoterapi uygulamaları, lazer, kimyasal peeling, dermapen gibi işlemlerden sonra da artabildiği gözlemlenmiştir. Cildi travmatizasyon (yaralama) uygulanarak yapılan işlemlerden sonra kullanılan sentetik kozmetik içeriklerin de cilt lekelerine neden olduğu bildirilmiştir.

Cildin bebeksi ve kolajen yapısının korunması, cildin gençliğinin korunmasında etkilidir. UV yaşlanmasında en önemli faktör güneşten gelen zararlı UV ışınlara karşı cildin nemi ve yenilemesini sağlayan kolajeninin azalmasıdır. Yapılan araştırmalar cildin probiyotik dengesi, kolajeninin üretiminde de etkilidir. Bu açıdan cildin florasının temiz kozmetik ürünler ile korunması dolayısıyla cilt bariyerinin korunması, yaşlanmanın geciktirilmesinde etkilidir denilebilir.

Ozonlava Volkanik Maske içerisindeki flora destekli volkanik tüfün cildin beyazlamasına yardımcı olduğu ve cilt lekelerinin iyileştirilmesinde %80’e kadar olumlu sonuç verdiği Avrupa laboratuvarlarınca yapılan testlerde kanıtlanmıştır.

Beyazlatıcı maske Ozonlava Volkanik Maske ardından Glam Anti-Aging Serum ile cildin yenileme desteği arttırılabilir. Ozonlabs Probiyotik Köpük ile probiyotik destekli cilt temizleme de cildin Ozonlava Volkanik Maske’ye hazırlanması öncesinde kullanılabilir.

Ozonlabs ürünleri temiz kozmetik içerikleri ile cildin lekelenmesine neden olan sentetik kozmetik aktifler içermez. Bu anlamda doğala en yakın ve doğadaki ürünler modellenerek üretilmiş olan temiz kozmetikler Ozonlabs ile cildinizin neminin, sağlığının ve gençliğinin korunmasına yardımcı olur.

Cilt Lekelerinde Yapılan Temel 5 Hata

 • Cilt lekelerini derinleştiren yanlış mezoterapi uygulamaları yaptırmak
 • Sentetik kozmetik ürünleri kullanmak
 • Cildin nem dengesini bozan sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar
 • C vitamininden ve proteinden yana eksik ve dengesiz beslenme
 • Yetersiz su alımı

Her Renk Eşitsizliği Cilt Lekesi midir? 

Hayır değildir. Renk eşitsizlikleri sadece yanaklarda, alın ve çevre dokularda değil, dudaklarda  ve göz altında da kendisini gösterebilir. Cildin pembe – beyaz ya da buğday ancak  canlı görüntüsünden, mor , kahverengi ve dalga dalga görüntüye dönüşmeye başladığını fark ediyorsanız,

 1. Beslenmenizi gözden geçirin
 2. Temiz kozmetik içerikler kullanmaya başlayın
 3. Su tüketiminizi arttırın
 4. Vitamin ve hormon değerlerinizin Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen değerler aralığında yer aldığından emin olun.

Cilt Lekelerinin Erken Döneminde Ne Yapmalı?

Erken dönem müdahale tüm cilt lekeleri için çok daha hızlı bir düzelme anlamına gelebilir. Kullanılan sentetik kozmetikler cildinizde kuruma, lekelenme ya da cilt renginde soluk bir görüntüye neden oluyorsa, cilt lekeleriniz için Ozonlava Volkanik Maske kullanımına başlayabilirsiniz. Bir temiz kozmetik ürünü olan  Ozonlava Volkanik Maske ile

 • Cilde ılık buhar uygulaması
 • Cilde Ozonlava Volkanik Maske’den ince bir tabaka halinde uygulama
 • Durulama
 • Glam Anti-Aging Serum ile hafif masaj yapılabilir.

Uzun Süredir Cilt Lekelerim Var. Ne yapmalıyım?

Uzun dönem cilt lekelerinizin neden olduğuna dair fikir sahibi olmalısınız.

Mezoterapi işlemi aldınız mı?  Eğer cevabınız evet ise Ozonlabs Tamamlayıcı Set kullanımına başlamalısınız.

 • Cilde haftada 2 gün ılık buhar uygulaması sonrasında 7 dakika Ozonlava Volkanik Maske uygulaması
 • Probiyotik Köpük ile sabah ve akşam cildin temizlenmesi
 • Cocodays Gündüz Serumu uygulaması ve cilde masaj yapılması
 • Orion Gündüz Nemlendiricisi uygulaması
 • Ozonlabs O3RSS Serum gece uygulaması ve cilde masaj yapılması

Cilt hücrelerinin 4-6 hafta arasında kendisini yenilemesine cell turn over denmektedir. Her bir turnover süresinde hücreler yenilenmeli ve bu yenilenen hücreler aşapğıdan yukarı doğru yerleşmektedir. Cildin yenilendiği bu süreçte ölü hücrelerin Ozonlava Volkanik Maske ile ciltten arındırılması yenilenmesi için mekanik ve etkin bir yardım olabilir.

Avrupa Laboratuvarlarınca yapılan etkinlik testlerinde %80 başarı ile kanıtlandığı üzere Ozonlava Volkanik Maske cilt lekeleri üzerinde etkili bir beyazlatıcı ve leke giderici maskedir. Her hangi bir koruyucu, petrol türevi, alkol, mineral yağ, paraben, ftalat (plastik yumuşatıcısı) sentetik çözündürücü, solvent gibi insan ve çevre sağlığına zararlı içerik barındırmayan Ozonlava içerisindeki doğal peloid – montromorillonite bileşiği sayesinde cildinizi lekelerden arındırarak beyazlatır.

 

Ozonlava Volkanik Maske’nin Cilt Lekelerinde Etkisi

Doğal volkanik kil maskesi içeriği peloid koruyucu ve sentetik herhangi bir bileşen içermez. %112 montromorillonite içeriği ve madenin yapısı gereği beyazlatıcı doğal bir üründür ve cilt lekeleri üzerinde çalıştığı Avrupa’da test ortamında kanıtlanmıştır.

Her volkanik kil maskesi cilt lekelerinde aynı şekilde çalışmayabilir. Ozonlabs arge ve ürün içerikleri konusunda uzmanlığı ile cilt lekeleri konusunda mükemmele en yakın ve insan-çevre sağlığına duyarlı ürünler geliştirir.

Cilt Lekelerim Doğumlardan Sonra Arttı. Neden ve Ne Yapabilirim?

Bir çok kadının cilt lekelerindeki artışı doğumdan sonra ve emzirme döneminde gerçekleşmektedir. FSH hormonarındaki değişim, emzirme sırasında beslenme yetersizlikleri ciltte kurumaya ve dolayısıyla cilt lekelerine neden olabilir. Cildin emzirme dönemindeki kayıplarının ortadan kaldırılması için iyi bir nemlendirici desteği gereklidir. Orion Gündüz Nemlendiricisi kullanımını Glam Anti-Aging Serum’dan sonra cildinize gerekli bakımı yaparak sağlayabilirsiniz. Bu dönemde vitamin C’den yana zengin bir beslenme programı ve yeterince su alımı da çok önemlidir. 

Cildin emzirme dönemindeki kayıplarının engellenmesi içeriden ve dışarıdan eş zamanlı olarak yapılmalı, özellikle emzirme döneminde temiz kozmetik içeriklerin kullanımının yapılmasının anne ve bebek sağlığı açısından önemli olduğu da unutulmamalıdır.

Glam Anti-Aging

Emzirme Döneminde Cilt Bakımı

Süt verme dönemi olarak bilinen ve anneler için özel olarak ele alınması gereken bu dönemde emziren annelerin cilt bakımına özen göstermeleri ciltlerinin sağlığını ve gençliğini korumada önemlidir. Bunun için her gün düzenli bir cilt bakım rutini emziren annelere önerilir.

 

 • Cilde ılık buhar uygulaması yapılarak gözeneklerin hafif açılması
 • Haftada minimum 3 gün Ozonlava Volkanik Maske uygulaması ve durulama
 • Cildin her gün düzenli Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü uygulaması ile temizlenmesi ve canlandırılması
 • Glam Anti-Aging Serum ile cildin yaşlanmaya karşı korunması
 • Orion Gündüz Nemlendiricisi uygulaması 

Sivilce Lekelerinde Cilt Bakımı

Sivilceli ciltlerde istenmeyen mor ve kahverengi lekelerin yol açtığı ve leke görüntüsündeki tutulumun beyazlatılması ve cilt tonu eşitleme için temiz kozmetik Ozonlabs yine yardımcı olabilir.

Ozonlava Volkanik Maske içerisindeki peloid ve silikattan zengin mineral yapı sayesinde kanıtlanan etki ile sivilce lekelerinizde de sonuç alabilirsiniz.

Bunun için haftada 3-4 gün ılık su buharında 10 dakika bekletilen cilde uygulanan Ozonlava Volkanik Maske 5 dakika sonra durulanır ve 1 saat sonra Glam Anti-Aging Serum ile cilde masaj yapılabilir.

Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü sayesinde cildinize günlük olarak arındırabilir, makyaj ve kalıntılardan temizleyebilir, cildinizin bakımı sonrası parlaklık ve aydınlanma elde edebilirsiniz.

Genellikle genç ciltlerde karşılaşılan sivilce lekelerinde kapatıcı ve fondöten kullanımı yöntemi ile kapatmak lekelerin artışına neden olabileceğinden tavsiye edilmez.

Sivilce lekelerinde Ozonlabs Mikrofiber Yüz Temizleme Pedi ile haftada birkaç gün maske sonrası mekanik temizleme de ölü derilerin ciltten uzaklaşırabilirsiniz.

Makyaj Malzemeleri Cilt Lekelerine Yol Açabilir?

Makyaj malzemeleri içerisindeki belli başlı ağır metaller ya da cildin kurumasına neden olan içerikler uzun vadede cildin nefes almamasına, yaşlanmasına ve cilt lekelerinin oluşumuna neden olabilirler. Temiz kozmetik ürünler ile yapılan cilt bakımında  makyajın cilde verdiği zararın kompanse edilebildiği bir nebze cildin canlandırıldığı bilinmektedir.