Göz Altı Morlukları

 

Göz altı morlukları kısaca tanımlamak gerekirse, göz çevresinde sarımsı, kahverengi, mor ve cilt renginin bütünlüğünü bozan bir görüntü ve teknik olarak göz çevresinde ağır metaller, beslenme ya da genetik nedenlerle çevre dokulara göre oksijenlenmenin azalması olarak açıklanabilir.

Göz Altı Morluklarında  Beslenme Faktörü 

En belirgin özelliği göz altı morluklarına eşlik eden dudak renginde de dönüşümdür. Dudak renginin kahverengi ve mora yakın renksiz görünümüne eşlik eden göz altı morlukları yetersiz su alımı, çay, kahve ve tütün ürünlerinin tüketimi gibi nedenlerle yıllar içinde belirginleşebilir. Çevre dokularda da cilt lekeleri ve ciltte kararma da eşlik edebilir.

Göz altı morluklarında bu yukarıdaki hatalardan dolayı oluşabilen renk kayıplarında cildin bakımının temiz kozmetik ürünlerle yapılmasının yanısıra dudaklara ve göz çevresine pembe beyaz rengi veren kan dolaşımının artabilmesi için de çay,  kahve ve sigara tüketiminden uzak durulması gerekir.

gözaltımorlukları

Göz Altı Morluklarında Makyaj Malzemelerinin Etkisi

Göz altı morluklarına yol açan bir diğer sebebinde göz altı cilt dokusuna yerleşen kozmetik ürünlerden kaynaklı boyar madde ve ağır metaller olduğunu söyleyebiliriz. Water proof yani suya dayanıklı rimel (maskara) ve göz altı kapatıcıları kadar göz altı ve göz üstüne sürülen kurşun ve boyar maddelerce zengin göz kalemleri, vernik – solvent esaslı farlar göz çevresi dokularda mor, kahverengi renk değişimine neden olabilir. Düzenli kullanılan pigment ve yağ bazlı kozmetik içerikler göz çevresinde boyanın ve temizleyiciler içindeki silikon nedeniyle zararlı maddelerin göz çevresindeki dokulara kalıcı olmasını sağlayabilir.

Göz altı morlukları ve göz çevresindeki renk kayıplarında yapılan en büyük hatalar

  1. Göz çevresine kapatıcı kullanmak
  2. Göz çevresine su ile temizlenemeyen makyaj ürünleri kullanmak
  3. Silikon ve petrol esaslı göz altı ürünler ile göz çevresini temizleme
  4. Göz makyajı ile uyuma
  5. Solvent ve vernik esaslı farlar

Göz altı morluklarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan göz çevresine kapatıcı kullanmamak göz altı renk eşitsizliklerinin giderilmesinde önemlidir. Genellikle göz altında kullanılan kapatıcılar bu dokunun nefes almasını önleyerek devamında  göz altının kurumasına ve cildin canlılığını yitirmesine neden olurlar. Makyaj ürünlerinden kapatıcılar içerisindeki titanyum dioksit, talk ve silikon gibi maddeler ile kullanılan petrol bazlı içerikler göz çevresinin kurumasına neden olabilir. Kuruyan ve incelen cilt dokusunun renk değişimi hızlı olacağından bu tür ürünlerin sadece çok gerekli ve özel zamanlarda göz altına kullanılmaları tavsiye edilir.

Göz çevresine su ile temizlenemeyen makyaj ürünleri kullanmak tıpkı kapatıcılar gibi istenmeyen renk değişimi ve göz altı morluklarına neden olabilirler. Bunlardan water proof maskara yani suya dayanıklı rimellerin temizliği için kullanılan makyaj temizleme mendili ve miselar sular içerisindeki silikon, alkol ve petrol bazlı ürünler boyar maddelerin ve pigmentlerin göz altına yerleşmesine sebep olabilir. Göz çevresinin su ile temizlenebilen ürünler ile rutin cilt temizliğinin yapılması göz altının sağlıklı ve beyaz kalabilmesi için önerilir.

Silikon ve petrol esaslı ürünler gerek göz altında gerek cilt dokusunda geçici bir parlaklık ve hücreye bir çeşit şişkinlik vererek sonradan istenmeyen kuruma ve cilt dokusunda göz altı torbalarına neden olabilirler. Makyaj temizlemede önerimiz hafif ve hassas cilt dokusuna uygun bir probiyotik köpük yardımı ile göz altının temizlenmesidir.

Göz Makyajımı Nasıl Temizlerim?

Göz altı ve göz çevresinin sağlığını korumak için bu bölgenin hassasiyetini göz önünde bulundurarak bir temizleme yöntemini uygulamak gerekir.

Hassas göz çevresi için Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü ve Ozonlabs Mikrofiber Yüz Temizleme Pedi kullanılabilir. 

Ozonlabs Mikrofiber Yüz Temizleme Köpüğünü ıslatın ve göz çevresine yavaşça  masaj yapın. Ardından Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü’nden 2 pompa göz çevreniz dahil üm yüzünüze sürüp  durulayın.

gözaltımorlukları

Göz Altı Morluklarında 21 Gün

Göz altı morluklarında eğer bu dokunun renk değişimi makyaj ve boyar maddeler nedeniyle oluştuysa ve morluklar sadece göz çevresinde ise 21 günlük Ozonlabs Muhteşem Paket ile ilerleme sağlanabilir.

Göz altına güneş kremi, kapatıcı, water proof göz kalemi, far ve suya dayanıklı rimel sürülmemelidir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilebilir?

  1. Ozonlava Volkanik Maske göz altı dahil sürülerek ciltte 5 dakika bekletilir ve bu rutin 72 saat yani 3 gün boyunca sabah akşam 5 dakika ciltte ve göz altında bekletilerek durulanır.
  2. İlk 3 günden sonra Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü ile cilt sabah akşam temizlenir
  3. Ozonlabs O3RSS Serum göz altı dahil tüm cilt dokusuna sürülür.

Göz altı morluklarına eşlik eden dudaklarda morluk oluşumu kansızlık, beslenme bozukluğu ve çay kahve, tütün ürünlerinin kullanımına  bağlı olabilir. Bu anlamda her göz altı morluğu ve torbalanması makyaj ürünlerine bağlı olmadığı gibi bazen kansızlık, demir eksikliği, yetersiz dolaşım ve damar kalp hastalıklarına bağlı olabilir. Bu tür şüphelerde hekiminizden destek almanız gerekebilir.

muhtesempaket