Roza Hastalığı

Roza hastalığı cildin kızarıklık, yangı, ısı artışı, genişleyen gözenekler ve aknelenmesi ile gelişen enflamatuvar bir rahatsızlığıdır.

Bu rahatsızlık Kafkas, Kuzey ve Doğu Avrupa ırklarında daha sık görülmektedir. AMP olarak bilinen ve cildin virüslere karşı mücadelesinde salınan bir peptitin ciltteki kızarıklığı arttırdığı bilinmektedir. Cildin faydalı bakteri florasının desteklenmesi virüslere karşı mücadelesinde ve dolayısıyla kızarıklığın sakinleştirilmesinde önemi büyüktür.

Kızarıklık cildin ısı kaynaklarına maruz kalması ve yüksek UV etkileşimi ile meydana gelebilir. Kılcal damarların Roza Madalyon Hastalığı’nda genişlemesi ve yağ salınımının artarak gözeneklerin büyümesi sıkça görülen bir durumdur.

Roza Madalyon hastalığında, soba, güneş, saç kurutma makinesi gibi ciltte yangıya neden olacak ısıl kaynaklardan uzak durulması özellikle tavsiye edilir.

Parfüm – Fragnance içeriği Roza Madalyon Hastalığı (Acne Rosacea) için özellikle tavsiye edilmeyen kozmetik ürünlerden ve içeriklerden biridir. Cilde kullanılan kozmetik içeriklerde parfüm fragnance bulunması acne rosacea olarak bilinen Gül Madalyon Hastalığı’ndaki yangıyı ve kızarıklığı arttırabilir.

Silikon olarak bilinen ve cildin nefes almasına engel olan Dimeticone Acne Rosacea hastalarında kızarıklığa yol açabilir ve ciltte alerjik kaşıtılı tepkilere neden olabilir.

ürün

Roza Madalyon Hastalığı’nda Yapılan 5 Hata

  1. Isıda kalmak
  2. Vücut ısısını arttıran egzersiz sonrası cildin temizlenmemesi
  3. Tütün ürünleri kullanımı
  4. Alkol kullanımı
  5. Alerjen kozmetik ürünlerin kullanımı

Roza Madalyon Hastalığı’nda Ozonlabs O3RSS Serum ve Ozonlabs O3RSS Yüz Temizleme Köpüğü sabah ve akşam cilde uygulanabilir. Hassas ciltler üzerinde dermatolojik olarak test edilmiş olan Ozonlabs ürünleri kızarıklık bulunan ciltlerde kullanılabilir.

Ozon molekülünün virüsler üzerinde çalışma prensibi literatür bilgisi ile paylaşılmaktadır. Buna göre yüksek klorin konsantrasyonlarında bile yaşayabilen virüsler ile savaşmada ozon gazı etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.

Cildin faydalı bakteri dengesi ise cilt bariyerinin ve bağışıklığının  güçlendirilmesi için bir kalkan görevi görür. Alerjen ürünlerin ciltte daha az tepki vermesi için faydalı bakterilerden faydalanmak probiyotik içerikli kozmetik ürünler ile mümkün olabilir.

Roza Madalyon hastalığında dikkat edilmesi gereken bir başka husus da beslenme ve egzersiz  sonrası yapılan bakımdır.

Alkol ve sigara tüketimi Acne Rosacea olarak da bilinen Roza Madalyon Hastalığı’nda tavsiye edilmez. Özellikle alkol hücrelerin ısınmasına neden olmakta ve sigara damar dolaşımını bozarak kılcal dokulara zarar vermektedir.

Yapılan bir araştırma acne rosacea hastalarının kardiyak açıdan yani kalp ve damar problemleri için düzenli hekim kontrolüne gitmelerini, sistemik bir rahatsızlık da olduğundan glüten hassasiyetine dikka etmelerini bildirmiştir.

Roza Madalyon Hastaları egzersiz sonrasında ısınan cilt dokusu ve kızarıklık için ciltlerini temizlemelidir. Kızarıklık  başlamışken cilt serinletilmelidir. Ilık bir duş ve Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü ile yıkama tavsiye edilebilir (Temizleme için)

Yıkama işlemi sıcak su ile yapılmamalıdır. 

Isı özellikle cildin kızarması, batışma ve ısınmasında direk ve en etkili faktör olduğundan özellikle sentetik kozmetiklere ısıl ortamda temas  edilmesi yangı artışına da  neden olabilir.

Sıcak içecekler ve sıcak besinlerin tüketimi de özellikle tavsiye edilmemektedir. Güneşten gelen UV’den de bağımsız olarak sıcak bir günde vücudun soğutulması tavsiye edilmektedir.