Whatsapp danışma hattımız için tıklayın

Cilt Kararması Nedir?

Cildinizde; yüzünüzde yahut vücudunuzun herhangi bir bölgesinde çeşitli sebeplerden dolayı istenmeyen kararmalar ve renk eşitsizlikleri gözlemliyor olabilirsiniz. Hepimiz daha berrak, pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak istediğimize göre, bunun gibi lekeler ve cilt kararması bir hayli rahatsız edici olabilir.

Cilt kararması ve lekelerini, ciltteki renk değişikliğini önleyebilmek için ilk adım olarak; cilt kararması nedir, nasıl oluşur öğrenmemiz gerekiyor.

Cilt kararması; bir diğer adıyla “hiperpigmentasyon”, ciltteki melanin pigmentinin fazla üretilmesi sebebiyle oluşan bir cilt problemidir. Melanin; çeşidi ve dağılımına göre, cilt renginin açık veya koyu olup olmayacağını belirleyen özel bir cilt pigmentidir. Cilt kararması her yaştan ve ırktan insanda ve her türlü cilt tipinde görülebilir. Cilt kararması acı verici ve çoğu zaman zararlı bir durum olmasa da, birçok insanı psikolojik açıdan etkileyebilen bir sorundur.


Cilt Kararması (Hiperpigmentasyon) Çeşitleri Nelerdir?

Lentigo

Bu tip cilt kararması, cilt yüzeyindeki koyu kahverengi veya siyah lekeleri ifade eder.

Solar Lentigo

Bu tip cilt kararması ise güneş lekelerini ve yaşlılık lekelerini içerir. Solar Lentigo, güneş ışınlarına çok fazla maruz kaldığımızda oluşur.

Malezma

Bu tip hiperpigmentasyon, hamilelik esnasındaki hormonal değişimlerden kaynaklanır. Yüzümüzdeki bazı bölgeleri lekeli ve pigmentli hale getirir.

Cilt Kararması Nedir?

Cilt Kararması Neden Oluşur?

Cilt kararması ve istenmeyen lekelerin oluşumunda çevresel etkenler ve hormonal nedenlerin de dahil olduğu birçok sebep bulunur. Bu sebepleri iyice kavramak, hiperpigmentasyon tedavisinde ya da engellenmesinde etkili olacaktır.


 • Kalıtsal Faktörler:
 • Cilt kararması, doğumumuzdan itibaren var olan bazı kalıtsal faktörler nedeniyle (doğum lekeleri gibi) oluşabilmektedir.


 • Cilt Hastalıkları:
 • Cilt kanseri gibi bazı cilt hastalıkları hiperpigmentasyon oluşumunda etkili olabiliyor.

  Cilt hastalıkları dışında karaciğer hastalıkları da hiperpigmentasyondan sorumlu olabiliyor ve işlevsiz bir karaciğer cilt kararmasına neden oluyor.


 • Vitamin Eksikliği:
 • Cildimize faydası olan bazı vitaminlerin ( A, E, C ve B vitamini gibi) tüketilmemesi ve eksikliği cilt kararması oluşumuna neden olabiliyor. Ek olarak, vitamin eksikliği cildimizin daha donuk ve cansız görünmesine yol açar.


 • Hormonal Değişimler:
 • Vücudumuzda meydana gelen hormonal değişimler, özellikle hamilelik döneminde cilt kararması sebebi olabilir.


 • Güneş Işınları:
 • “Solar Lentigo” olarak da adlandırabileceğimiz bu neden; cildimizde cilt kararması, güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri olarak beliriyor. Güneş ışınlarına maruz kalmada dozu aşmak hiperpigmentasyona neden olur.

   

  Cilt Kararmasına Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz?

  Görüldüğü üzere pek çok neden hiperpigmentasyon oluşumunda rol oynasa da, vücudumuzda meydana gelen cilt kararması önüne geçilemeyecek ve tedavisi mümkün olmayan bir problem değil. Alacağımız birçok önlem hiperpigmentasyonu önleyebilir ve oluşumunu engelleyebilir.

 • Kendinize bir cilt bakım rutini belirleyin: Düzenli olarak cilt bakımı yapmak hem cildinizdeki kirlerden arınmayı sağlayıp akne oluşumunu engeller, hem de cilt kararmasının önüne geçer. Üstelik; uygulayabileceğiniz bazı cilt bakım yöntemleri, cilt kararması oluşsa dahi etkisini azaltıp bu durumu ortadan kaldıracaktır.
 • Vücut sağlığınıza dikkat edin: Beslenme düzenimiz ve alışkanlıklarımız cilt sağlığı konusunda oldukça etkili olabiliyor. Cilt kararması oluşumunu engellemek için bol bol su içmeyi, gerekli vitaminleri almayı ve sağlıklı gıdalarla beslenmeyi unutmamamız gerekir.
 • Cilt Kararması Nasıl Tedavi Edilir?

  Cilt kararması için oluşturulan tedavi yöntemleri, nedenlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Eğer ki, cilt kararması nedenlerinden biri karaciğer hastalıkları yahut cilt hastalıkları ile bağlantılıysa; sağlığımız için ciddi problemler oldukları için muhakkak doktora danışmanız gerekmektedir.

  Cilt kararması olarak görülen doğum lekeleri ve kalıtsal faktörlerde ise herhangi bir tedavi yöntemi uygulanması önerilmez. Fakat; güneş lekeleri gibi çevresel faktörler sebebiyle oluşan cilt kararması durumunda, pek çok kişi kozmetik ürünlerini yahut lazer tedavisini tercih edebiliyor.

  Ozonlabs O3RSS Serum”, cilt kararması ve ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde en etkili ürünlerden biridir. Serbest ozon molekülü ciltte oksijene bölünerek, serbest radikallerin ve ciltte renk tonunun koyulaşmasına yol açan hormonların dengelenmesine yardımcı olur.


  Önerilen Kullanım Şekli:

  Ozonlabs O3RSS Serum, her akşam temiz ve makyajsız cilde iki pompa olarak uygulanır. En az 21 kullanılması tavsiye edilir.

  Kaynakça:

  https://www.healthgrades.com/right-care/skin-hair-and-nails/darkened-skin

  https://www.lybrate.com/amp/topic/skin-darkening-types-causes-prevention/f75542bd267f079fd30b6966b4f9ffac

  Yorum Yap

  Lütfen, yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın.