WhatsApp'tan Bize Ulaşın!

Ciltte Kızarıklık Neden Oluşur?

Pürüzsüz cilde sahip olmak için yaptığımız birçok uygulama, izlediğimiz birçok metot vardır. Uygulanan yöntemlerin mutlaka değişik şekilde reaksiyonları görülmüştür. Hem kullanılan ürünlerin hem de dış faktörlerin etkisiyle ciltte en çok karşılaşılan sorun kızarıklık belirtileridir. Bu yazımızda sizler için kızarıklık oluşmasına neden olan etmenler ile nasıl geçeceğini anlatacağız. Ama önce kızarıklık nedir, ona bir göz atalım:

KIZARIKLIK NEDİR? KIZARIKLIK NASIL MEYDANA GELİR?

Alerjik reaksiyonlardan güneş yanığına kadar birçok etmen, ciltte kızarıklık veya tahrişe neden olabilir. Bu durumun meydana gelmesinin nedeni, tahriş olan bölgeyle savaşmaktır, derinin iyileşmesini teşvik ederek cilt yüzeyine ekstra kanın akmasıdır. Çoğu zaman endişeye gerek yoktur, ancak hem görsel hem de ruhsal olarak rahatsızlık verebilir. Ciltte meydana gelen kızarıklık başka rahatsızlıkların da nedeni olabilir. Örneğin kalp atışlarıyla ilgili bir sorun varsa veya akciğerde problem yaşıyorsanız bu, cildinizde kızarıklık oluşmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda en yakındaki hastaneye başvurmanız gerekmektedir. Kızarıklık oluşumunun ana nedenini öğrenmekte her zaman fayda vardır. Bu size hem zaman kazandırır hem de yanlış tedaviden kurtarır.

Ciltte Kızarıklık Neden Oluşur?

KIZARIKLIK OLUŞUMUNUN NEDENLERİ

Ciltte yahut deride kızarıklık oluşumunun pek çok sebebi bulunur. Çoğu zaman, bu durumun yok edilmesi daha zahmetsiz ve kolaydır. Ancak bazen kurtulamadığımız, can sıkıcı hale bürünebilir.  

Birinci Dereceden Yanık Oluşumu

Cildin yalnızca ilk katmanını etkileyen en hafif yanık türüdür. Kızarıklık oluşan alan zamanla kurur, basınçla beyazlaşır. Kabarma oluşmaz, zamanla ölü deri soyulmaya başlar.

Alerjik Egzama

Görüntü olarak yanık oluşumuna benzer. Daha çok el ya da kol kısımlarında bulunur. Cilt; kaşıntılı, kızarık, pul pul görüntüye sahiptir.

Rosacea (Gül Hastalığı)

Genellikle yüzü etkileyen, iltihaplı, kronik bir cilt hastalığıdır. Koyu tenli kişilere nazaran açık tenli olanlarda daha sık görülür. Tedavi edilmezse zamanla daha kötü hal alabilir. Genelde; sivilce, egzama veya alerjik rahatsızlıklarla karıştırılır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Yanıklar

Yanıklar hem derinliğine hem de boyutuna göre sınıflandırılır. 

  • Birinci Dereceden Yanıklar: Küçük şişlik, kuruluk ve kızarıklık oluşur. Daha sonra basınca maruz kalmasıyla beyazlaşan cilt yumuşak bir hal alır.
  • İkinci Dereceden Yanıklar: Çok acı vericidir. Deride su toplama, kızarık, cilt renginde farklı yamalı bir görüntünün oluşmasına neden olur.
  • Üçüncü Dereceden Yanıklar: Beyaz ya da koyu kahverengi, derimsi görünümünde olur. Bölgede bulunan hücreler öleceğinde acı hissetme olasılığı oldukça düşüktür.

Temassal Egzama

Alerjen bmaddeyle temas ettikten birkaç saat sonra ortaya çıkar. Temasın olduğu bölgelerde deri tahriş olur ve döküntüler meydana gelir. Kaşınan ciltte kızarıklık ve pul pul bir görüntü oluşur.

Kemik Enfeksiyonu

Osteomiyelit olarak da bilinen kemik hastalığı, bakteri veya mantarların kemiği istila etmesi sonucu oluşur. Ameliyatla enfekte gerektiren rahatsızlıktır. Belirtileri; enfekte olmuş bölgede ağrı, kızarıklık, şişme ve sıcaklıktır.

Güneş Yanığı

Derinin en üst tabakasında yüzeysel yanma meydana gelir. Kızarıklık, şişlik ve ağrı olarak görünebilir. Doku kurur ve döküntüler meydana gelebilir. Uzun süre güneşe maruz kalma sonucu, daha şiddetli ve kabarcıklı yanıklara neden olabilir.

Cilt Enfeksiyonu

Bakteri, mantar, virüs ve parazit gibi çeşitli bulaşıcı organizmalar aracılığıyla deriye nüfuz eder. Ciltte, kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı ve döküntü meydana gelir. Ateş yükselmesi, titreme, irin dolu kabarcıklar, şiddetli ağrıya neden olur.

Isırıklar ve Sokmalar

Bölgede kızarıklık ve şişlik oluşur. Isırma veya sokmanın yaşandığı bölgede ve kaslarda ağrı meydana gelir.

İsilik

Fazla ısı, terleme, sürtünme sonucu tahriş edici cilt döküntüsü olan isilik meydana gelir. Ter bezlerinin tıkalı olmasında isiliğin bir başka nedenidir. İç uyruklar arasında veya kolların altında olduğu gibi sürtünmenin yaşandığı bölgelerde meydana gelir. Görüntü olarak, sıvıyla dolu küçük saydam veya beyaz yumrular şeklindedir. Deride kaşıntı olur. 

Sedef Hastalığı

Pullu, kızarık ve keskin tanımlı cilt yamaları şeklindedir, genellikle kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde, sırtın alt bölümünde ortaya çıkar.

Zona Hastalığı

Kabarcığı olmasa bile, yanabilen, karıncalanan veya kaşınan çok ağrılı döküntü şeklindedir. Kolayca parçalanabilir ve sıvı dolu kabarcıkların oluşturur. Kızarıklık, döküntü, düşük ateş, titreme, baş ağrısı yahut yorgunluk belirtileri arasındadır.

Yukarıda yazan rahatsızlıkların neden olduğu kızarıklıkların tedavisinde kullanacağınız ürünün, rahatsızlığınıza nasıl reaksiyon göstereceği önemlidir. Kızarıklık belirtisi gösteren rahatsızlıkların türleri farklı olduğu için, uygulanacak yöntem de farklı olmalıdır. Ancak biz size, hemen hemen tüm rahatsızlık belirtilerinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz Ozonlabs O3RSS Serum ile Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü nü öneriyoruz. Bu ürünler, içlerinde bulundurduğu iyileştirici kolajenler sayesinde cildinize nüfuz ederek derinin iyileşmesini sağlar. Ozonlandırılmış doğal yağ içeren Ozonlabs O3RSS Serum, pürüzsüz bir cilt kazanmada en büyük yardımcınız olacaktır. Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü cildinizi derinlemesine temizler, nemlendirip kadifemsi bir görünüm kazanmasını sağlar.

O3RSS Serum Önerilen Kullanım Şekli:

Ozonlabs O3RSS Serum temiz cilde her akşam, en az 21 gün boyunca 1-1.5 pompa uygulanır.

Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü Önerilen Kullanım Şekli:

Sabah-akşam olmak üzere, günde iki defa cildinize uygulayıp ılık suyla durulayın.

 


Yorum Yap

Lütfen, yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın.