İçeriğe geç

Egzama Nedir? Egzama Nasıl Geçer?

23 Jul 2019 0 yorum
Egzama Nedir? Egzama Nasıl Geçer?

Egzama en yaygın cilt hastalıkları arasında yer alıyor. Çok ciddi sağlık problemlerine yol açmasa da, hem estetik görünümü bozduğu için, hem de kaşıntı gibi fiziksel rahatsızlıklar yarattığı için kişinin günlük yaşamını negatif yönde etkiliyor. Hatta geniş bir alana yayıldığında, verdiği rahatsızlık psikolojik sorunlara bile neden olabiliyor. 

Egzamanın Sebepleri Nelerdir?

Egzama, genelde kuruyan cildin üzerinde oluşan kırmızı kabarcıklar şeklinde kendini gösteriyor. Egzaması olan kişiler, çoğunlukla pul pul olan, su toplayan, kuruyan, bazen de çatlayan deride kaşıntı ve yanmadan şikayet ediyor. Eğer egzama saç köklerinde oluşmuşsa kepeklenme ve döküntü de meydana gelebiliyor.

Her yaşta ortaya çıkabilen ve bulaşıcı bir rahatsızlık olmayan egzama; genelde yüz, saç dipleri ve elde görülüyor. Ancak kulak, bacak, dirsek gibi vücudun çok farklı bölgelerinde de oluşabiliyor. 

Egzamanın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Egzamanın en yaygın olarak iki sebebi bulunuyor; stres ve alerji. 
 • Cildin yaşlılık gibi sebeplerle aşırı kuruması, dolaşım sorunları ya da cildin tahriş olması nedeniyle de egzamayla karşı karşıya kalınabiliyor. 
 • Alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkan egzamanın kaynağı ise çok çeşitli olabiliyor. Bazı yiyecekler, sabun gibi çeşitli kimyasal içerikli temizlik malzemeleri, parfüm gibi bakım ürünleri, bitkiler veya hayvanlar, uzun süre güneşte kalma ya da bazı ilaçlar bile alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabiliyor. 

Egzama Nedir? Egzama Nasıl Geçer?

Egzamanın Sebeplerinden Biri Kimyasal Ürünler

Günlük hayatta kullanılan ve makyaj malzemelerini içeren kozmetik ürünleri, paraben, SLS gibi katkı maddeleri barındıran kişisel bakım ürünleri ve deterjan gibi kimyasal temizlik ürünleri egzama dahil çeşitli problemlere yol açmakta. 

Örneğin; her gün kullandığınız ve kullanımında herhangi bir sakınca görmediğiniz kimyasal parfümler; cildinizde temas ettiğinde alerjik reaksiyona sebep olabildiği gibi egzama gibi problemleri de tetikleyebilmektedir. Egzaması olan kişilerin, parfüm dahil tüm bu kozmetiklerden ve kimyasal içeren bakım ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir. Güzelliği sağlamak adına cildinize ve vücudunuza zarar vermenize hiç gerek yok. Temiz kozmetik sınıfına giren ürünlerle günlük bakımınızı gerçekleştirebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Egzamadan Korunma Yöntemleri

Sancılı egzama sürecine hiç girmemek için bazı önlemler alabilir ve egzamaya yakalanma riskinizi minimuma indirebilirsiniz. 

Egzamadan korunmak için şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Cildin çok kurumasının önüne geçmek için bol su içmek, dengeli beslenmek ve cilt nemlendiricileri kullanmak.
 • Stresle mücadele etmek. Dingin bir zihin için yoga, nefes teknikleri, doğa yürüyüşleri gibi pozitif fiziki etkinlikleri hayata dahil etmek.
 • Alerji testi yaptırmak ve alerjiniz olan şeylerden uzak durmak.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk, nem oranı düşük ya da aşırı nemli ortamlarda çok bulunmamak. Odaları sık sık havalandırmak.
 • Sürekli, çok sıcak duş almamak; sert banyo keseleri kullanmamak.
 • Temizlik malzemeleri, bakım ürünleri ve kozmetiklerde kimyasal içerikli ürünlerden uzak durmak. 
 • Dolaşım sorunları yaşamamak için çok fazla ayakta durmamaya ve uzun süre oturur pozisyonda da kalmamaya dikkat etmek. 
 • Egzamaya meyilli bir cildiniz varsa ya da genetik olarak egzama sorunu yaşama ihtimaliniz yüksek ise ekstradan cilt bakımınıza özen göstermek. 

https://ozonlabs.com/collections/urunler

Egzama Nasıl Geçer?

Egzamanın kesin bir tedavi yöntemi ne yazık ki bulunmuyor. Tedavi yöntemleri genelde belirtileri azaltıcı ve egzamanın olduğu dönemin daha konforlu geçirilmesine yönelik oluyor. Eğer alerjik sebeplerle oluşan bir egzamadan söz ediliyorsa, destekleyici olarak alerji ilaçları kullanılıyor. Genel olarak egzama türünde ciltteki her rahatsızlığı önleyebilmek için kremlerden ve serumlardan da faydalanılıyor. 

Nicola Tesla'nın mucidi olduğu ozon yağının, tıbbi olarak kullanılmaya başlandıktan sonra egzama dahil pek çok cilt problemine iyi geldiği keşfedilmiştir. Egzama gibi cilt problemlerinde kullanılması gereken temiz içerikli ürünlerden biri ozon yağıdır.  

Egzamanın çabuk iyileşmesi için kökenin araştırılıp, ana sebebe göre tedaviye adım adım devam etmek büyük önem taşıyor. Örneğin stres kaynaklı egzama yaşıyorsanız, kendinizi rahatlatmanız otomatik olarak egzamanın hafiflemesini de sağlar.

Herhangi bir besine alerjik tepki olarak egzama ortaya çıkmışsa, o besini hayatınızdan çıkardığınızda cildiniz yavaş yavaş düzelmeye başlar. Ancak bazı durumlarda egzamanın birden fazla nedeni olabildiğinden, tedavi süreci daha karmaşık bir hal alabiliyor. Özellikle bu tip durumlarda kişinin kendini dinlemesi ve bedenini iyi tanıması; egzama tedavisinin verimini ciddi oradan artırıyor. 

Egzaması Olanlar ve Hassas Ciltler 

Özellikle alerjik nedenlerle egzama sorunu yaşayan kişilerin cildi ekstradan hassas olduğu için, cilt bakım ürünleri seçerken çok titiz olmaları gerekiyor. Stres, dış faktörler ve güneş ışınlarının olumsuz etkisi gibi nedenlerle oluşan cilt kaşıntıları ve kontak egzamalar için ozon yağı, temiz içerikli bir kozmetik olduğundan dolayı gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir cilt bakım ürünüdür. 

Ozon yağı bazlı olan ürün hücre yenilenmesine katkı sağlayarak egzamalı cilt için rahatlatıcı bir etki sağlıyor. 

Uygulama

Temiz cildinize birkaç pompa ozon yağı uygulayabilirsiniz. 

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6