İçeriğe geç

Her cilt lekesi aynı mı?

15 Aug 2019 0 yorum
Her cilt lekesi aynı mı?

Öncelikle her cilt lekesi güneş lekesi değildir. Güneş lekeleri olarak bilinen ve photo – aging yani UV kökenli yaşlanma özellikle kolajenin azalmasına bağlı olarak 35’ten sonra gelişebilir. Ancak 35 yaşından sonra her bireyde güneş lekeleri gelişecek diye de bir kural yoktur.

 

Cilt Lekeleri tedavisi

Özellikle bayanların şikayeti cilt lekeleri bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

  • Isı
  • Kimyasal kirlilik (Kozmetik Ajanlar)
  • Sigara
  • Lazer
  • Metabolik Problemler (Anemi)

Güneşten gelen ısının sanayii kirlilik oluşturduğu ve oksijenden yetersiz şehir şartlarında cildi direk etkilediği ve lekelendirdiği bilinmektedir. Oksijenin bol olduğu ormanlık bölgelerde yaşayan bireylerde ise cilt çok daha sağlıklı ve parlaktır.

Isı özellikle cilt lekelerinde belli başlı kozmetik ajanlara temas edildiğinde, vücut su ve besin kaybettiğinde, mineral ve vitamin kayıplarında gözlemlenebilir. Kozmetiklerdeki silikon ve türevleri güneşten bağımsız olarak ısıl ortamda ciltte sınırları belirgin dalga dalga kahverengi lekelere yol açmaktadır.

Kimyasal kozmetik ajanlar, deterjanlar, sabunlar cilt lekelerine neden olabilmektedir. Bunlar arasında en çok gözlemlenen ise özellikle cildi kurutan titanyum dioksit, çinko oksit, octocrylene, avobenzone ve oxybenzone etken maddeleridir. Ayrıca parfüm (frangnance) lekelenmelere yol açabilir. 

Lazer cilt hücrelerinin şişmesine, kızarıklık ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Uzun vadede bu kızarıklıklar hiper pigmentasyona da yol açabilir.

Sigara içindeki radyoaktif Polonyum 210 ve aseton türevi zehirler cildin erken yaşlanması ve cilt lekelerinin oluşumunda direk etkilidir.

Vücutta kolajen oluşumunu sağlayan vitamin C, çinko, selenyum ve magnezyumun da besin yetersizliği (biyolojik açlık) nedeniyle alınanamaması cildin kurumasına ve cildin kendini yenilemesinde problemlere, sonuç olarak ciltte lekelenmelere yol açmaktadır.  

Cilt lekesi nasıl geçer?

Bazı otoimmun ve renal (kan) hastalıklarının da vücutta mikrodolaşımı olumsuz etkilediği ve cilt lekelerine neden olduğu bilinmektedir. Özellikle kan değerleri düşük hastalarda cilt lekeleri çok sık görülen bir cilt problemidir. Buna eşlik eden göz altı problemi ve dudaklarda morluk görülüyorsa beslenme düzeninin tekrar gözden geçirilmesi, bir hekimden yardım alınması ve temiz kozmetik ürünleri ile bakım yapılması gerekliliktir.

Temiz kozmetik ürünleri cilt lekelerinin oluşmasının karşısında cildin tolere edebildiği yani uyum sağlayabildiği içeriklerdir. Kimyasal ürünlerin cilde verdiği zararların uzun vadede sadece cilt lekeleri olmadığı, buna ek olarak aknelenme, cilt hücrelerinin hızlı yaşlanması ve çeşitli cilt hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar gelişebileceği de bilinmelidir.

Cilt lekelerinin önüne geçmek için kullandığınız kişisel bakım ürünlerinin temiz kozmetik kapsamında değerlendirilen belli başlı içeriklerden uzak olması gereklidir.

Cilt lekeleriniz için size bu yazıda önerebileceğimiz ürünlere de göz atabilirsiniz.

Ozonlava Volkanik Maske
Ozonlabs O3RSS Serum
Ozonlabs Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü
Cocodays Gündüz Serumu

Sağlıkla.

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6