Whatsapp danışma hattımız için tıklayın

Kronik Yara Nedir?

Günlük hayatın koşuşturmacası sırasında başımıza pek çok kaza gelebiliyor. Bu ve buna benzer durumlar hem sağlığımızı hem de fiziksel görüntümüzü negatif yönde etkileyebiliyor. Özellikle vücudumuzda oluşan yaralar geçici gibi gözükse de kalıcı olma ihtimaline sahip. Bu kronik yaralardan kurtulmak sandığımız kadar zor değil. Problemin çözümüne geçmeden önce kronik yara nasıl oluşur türleri nelerdir gibi soruların cevabına kısaca bir göz atalım:


Kronik Yara ve Çeşitleri

Yara, vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan dokunun bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanmaktadır. Deri, sahip olduğumuz en hassas ve aynı zamanda bizi dış etkenlere karşı koruyan en geniş organlarımızdan birisidir. İnsan vücudu oluşan yaraları kendi kendine iyileştirebilme yetisine sahiptir. Bu süre normal sağlıklı bir insan için ortalama 4 ila 6 hafta arasıdır. Bazı durumlarda bu vakit uzayabilir veya sekteye uğrayabilir. Ortalama zamanda iyileşmeyen bu tür yaralara kronik yara adı verilir.

Kronik yaranın oluşum sebepleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bunlar dış kaynaklı olabileceği kişinin kendi içsel hali ile de ilgili olabilir. Obezite, düzensiz yaşam tarzı, kötü alışkanlıklar (sigara vb.) vitamin eksikliği, bağışıklığı etkileyen ilaç kullanımı gibi faktörler kronik yaraların ortaya çıkışına zemin hazırlayabilir. Kronik yaraların birden fazla çeşidi vardır. Bunlar; diyabetik yaralar, varis yaraları, dolaşım bozukluğuna bağlı yaralar, bası yaraları (yatmaya bağlı), fiziksel travma kaynaklı yaralar ve yanık yaraları

  1. Diyabetik Yaralar (Şeker Hastalığına Bağlı): Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet kronik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık zamanla vücudun damar ve sinir dokularına zarar vermeye başlar. Damarlardaki tıkanıklıklar özellikle ayak bölgesinde yara oluşumuna sebep olur. Açılan bu kronik yaralar genelde geç fark edildiği için yara bakımı uzun sürebilir.  Kronik yara için pansuman ve özel bakım yapılması gerekir.
  2. Varis Yaraları: Çoğunlukla ayak bileğinde ve bacakların ön taraflarında görülen bu kronik yara türünün oluşum sebebi varislerin kan dolaşımını engellemesidir.  Kronik yaraya uygun bir şekilde pansuman yapılması ve gerekirse bir hekimin kontrolünde tedavi uygulanması gerekir.
  3. Dolaşım Bozukluğuna Bağlı Yaralar: Sigara bağımlılığının neden olduğu Burger hastalığı ve damar sertliği gibi bazı hastalıklar dolaşım bozukluğuna bağlı kronik yaraların oluşumuna sebebiyet verir. Çok ciddi bir kronik yara türüdür. Zamanında tedavi yapılmazsa ilerleyen dönemde ayak ve bacak kaybına yol açabilir. Genellikle bu kronik yaralar derindir ve uzun süreli bakım gerektirebilir.
  4. Yatmaya Bağlı Yaralar (Bası Yaraları): Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz bir şekilde yatmayı gerektiren hastalıklar sonucu vücutta oluşan basıncın ortaya çıkardığı kronik yara türüdür. Basınç sonucu kızarıklıklar oluşur ve bunlar eğer tedavi edilmez ise çok büyük kronik yaralara dönüşebilir.
  5. Fiziksel Travma Kaynaklı Yaralar: Dış etkenlere bağlı olarak (düşme kayma çarpma vb.) sinirlerde ve dokularda oluşan hasarların her biri fiziksel birer travmadır. Travma sonrası erken müdahale son derece önemlidir. Travmanın oluşturduğu hasara bağlı olarak cerrahi bir operasyon da yapılabilir. Uzman doktorun operasyona ihtiyaç duymaması durumunda yine doktor gözetiminde doğru tekniklerle pansuman ve bakım yapılmalıdır.
  6. Yanık Yaraları: Yanıkların derece durumuna göre günlük ya da birkaç günde bir olmak üzere pansuman yapılır. Tedavi süresi hastanın yaşı ve yaranın durumu ile doğrudan ilgilidir.

Kronik Yaralar Nasıl İyileşir?

Kronik yaraların iyileşmesinde erken teşhis çok büyük bir önem taşır. Erken dönemde fark edildiğinde basit medikal ilaçlar ile tedavi yapılabilmektedir. Geç kalındığında ise ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle yatağa bağlı kronik yaraların tedavisinde sık sık pozisyon değiştirmek çok yararlıdır. Şeker hastalarının da ayak bakımına dikkat etmeleri tırnaklarını düzenli kesmeleri ve beslenmelerine özen göstermesi gereklidir. Kronik yaralar devamında yol açtığı hastalıklar ile bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor. Bütün bunların dışında farklı serum ve yağlar ile düzenli bakım yaparsanız kronik yaraların tamamen iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Önerilen ürün: Ozonlabs O3RSS Serum

Önerilen kullanma şekli: Ozonlabs O3RSS Serum'u kronik yara bölgesine uygulayın ve üzerini steril bir gazlı bez ile kapatın. Bu uygulamayı 12 saatte bir tekrarlayın. Yara bölgesi birkaç gün sonra kuruduktan sonra gazlı bez kullanmadan sadece ozon yağı da  uygulayabilirsiniz ve yarayı açık bırakabilirsiniz. 
Yorum Yap

Lütfen, yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın.