İçeriğe geç

Saç dökülmesini engellemek için 2 doğal yöntem

07 Jan 2019 0 yorum
Saç dökülmesini engellemek Ozonlabs

Saç dökülmesi günümüzde kadın erkek herkesin sorunu olabiliyor. Sağlıksız beslenme, büyük şehirlerdeki hava kirliliği, genetik faktörler ve stres özellikle saç dökülmesinin en çok nedenleri arasında yer almakta. Tabiki tüm nedenleri bu kadar kısa özetlemek mümkün değil. Yazımızda sizin için saç dökülmelerini engellemeye yardımcı olabilecek doğal yöntemleri sıraladık.

Saç dökülmesini engellemek için Ozonlabs

Kafein ve Saç Dökülmesi

Kafein, saç foliküllerinizle etkileşime girme yeteneğine sahiptir, folikülünüzün davranışını yönlendirir ve saç büyümesini düzenler. 2007 yılında Uluslararası Dermatoloji Dergisi nde yayınlanan bir araştırma, kafein varlığının laboratuarda kültürlenmiş saç köklerini uyararak saç büyümesini arttırdığını buldu. Sonuç olarak, kafein saç büyümesini düzeltmeye yardımcı olabilir veya anormal saç dökülmesini önleyebilir. Saç folikülleriniz, 2007'de Skin Pharmacology and Physiology (Deri Farmakolojisi ve Fizyolojisi) bölümünde yayınlanan bir araştırmaya göre, topikal kafeinle zenginleştirilmiş şampuan uygulaması yoluyla kafeini doğrudan emebilir. Üstelik yüksek dozda kafein alımı nedeniyle oluşabilecek yan etkilere maruz kalmazsınız. [1]

Kafein, saç dökülmesinden sorumlu olan hormon olan DHT'yi hedeflediğinden saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur. DHT hormonu saç foliküllerine kendini bağladığında, vitamin, protein ve minerallerin saçların saç büyüme döngüsünün devam etmesi için gereken besin maddelerini sağlamasını önler. Böylelikle saç dökülmesini en aza indirgemiş olur.

Kafein saç folikülü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir; Kimyasal, saç hücrelerinin daha fazla ATP üretmesine neden olur (ATP, biyolojik hücrelerimizin enerjisidir). Daha fazla ATP üretimi, saç folikülünün aktif büyüme aşamasına yardımcı olur, bu da saçların küçülmek yerine büyümeye devam etmesine neden olur. [2]

Mentol ve Saç Dökülmesi

Mentol, saçınızın sağlığını iyileştirmeye ve kepek, egzama ve saç derisi sedef hastalığı gibi saç derisi ile ilişkili saç dökülmelerini azaltmaya yardımcı olan bitkisel bir bileşiktir. Mentol normal kullanım için güvenli ve doğal bir bileşendir. Mentol, özellikle problemli saç derileri için, yatıştırıcı özelliklere sahip nane yağından elde edilen bir ekstrakttır. Mentolün soğutma etkileri ise kafa derisi iritasyonunu ve kızarıklığı azaltabilir.

Saç derisinin iltihaplandığı bölgelerde saç büyümesi bozulabilir. Saç dökülmeniz alopesi veya erkek tipi kellik gibi kalıcı bir durumdan kaynaklanmadığı sürece, saç derisi iltihabı azaldığında tüyler  mentol ile tekrar uzamaya başlayabilir.

 

[1] https://www.livestrong.com/article/504365-the-effects-of-caffeine-on-hair/

[2] https://www.hshairclinic.co.uk/news/caffeine-does-it-cause-or-prevent-hair-loss/

[3] https://www.leaf.tv/articles/menthol-used-for-hair-loss/

 

 

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6