İçeriğe geç

Siyah Nokta Maskesi Nedir? Yararları Nelerdir?

26 Apr 2019 0 yorum
Siyah Nokta Maskesi Nedir? Yararları Nelerdir?

Siyah nokta, pek çok insanın varlığından rahatsız olduğu, bu sebeple oluşumunu azaltmak yahut engellemek için çeşitli başarısız metodlar uyguladığı akne çeşitidir.

Siyah Nokta Nedir?

Çoğumuz onları cildimizin alt katmanındaki kir olarak algılıyoruz, bu nedenle temizleme aşamasında yanlış yöntemlere başvuruyoruz. Bu yöntemler siyah noktaları cildimizden arındırmayacağı gibi, daha çok artmalarına ya da farklı cilt problemlerine yol açmalarına sebebiyet verebilir.

Bu doğrultuda, daha bilinçli olabilmek adına siyah nokta ne anlama geliyor öğrenmemiz gerekir.

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Oluşur?

Siyah nokta; cildin alt katmanında fazla salgılanan yağ sonucu, cilt yüzeyinde oksitlenen melanin cepleridir. Aynı zamanda “açık komedon” olarak bilinen cilt sorunudur. Komedonlar ise derideki gözeneklerimiz, sebum olarak bilinen yağlı bir madde ile tıkandıkları zaman oluşur. Cilt sağlığımızda ciddi ölçüde olumsuz etki bırakmasa da, pek çok insanda depresyon, özgüven eksikliği, anksiyete gibi psikolojik problemlere yol açabilir. Her yaştan insanda oluşsa da, 14-17 yaş arası kızlarda yahut 16-19 yaş aralığındaki erkeklerde daha sık görülmektedir. Yağlı bir cilde sahip insanlar dışında, kuru cilt yapısına sahip kişilerde de bu problem yaşanabilir. 

Siyah Nokta Oluşumunun Nedenleri

 • Ciltteki gözeneklerin tıkanması, kozmetik ürünlerle kapatılıp uzun süre havasız kalmaya maruz bırakılması bu problemlerin oluşumunu hızlandırır.
 • Stres ya da Polistik Over Sendromu (POS) gibi, yaşanan bazı sağlık problemleri cildimizde bu problemin görülmesine neden olur. Günlük yaşantımızda maruz kaldığımız stresi en aza indirgemek için size egzersiz yapmayı ihtimal etmemeyi öneririz. Egzersiz bünyemizdeki stresi azaltırken cilt sağlığında da olumlu sonuçlar doğurur.
 • Bir diğer neden, cildi arındırmak adına başvurduğumuz hatalı tedavi yöntemlerinden geçiyor. Bu yöntemler, beklentinin tam tersi etki yaratarak ciltteki siyah nokta artışına sebep olabiliyor.

Bu nedenle; cilt temizliği konusunda bilinçli davranmamız, cildimiz için en uygun yöntemi uygulamamız son derece önemlidir.

Siyah nokta temizliği ve siyah nokta maskesi

Siyah Nokta Temizliği ve Siyah Nokta Maskesi

Bu problemden muzdarip kişiler; onları sıkmaktan, sürekli ellemekten, temas halinde olmaktan kaçınmalıdır.

Temizliği için birkaç uygun adım ve yöntemler mevcuttur. Bunlardan en önemlisi, cildimizi nasıl temiz tuttuğumuz, yüzümüzü yıkamak için hangi yöntemlere başvurduğumuz ile ilgilidir.

Yüz Yıkamada Uygun Adımlar

Yüzümüzü etkili ürünlerle, doğru yöntemlerle yıkamak ilk adımlarındandır. Fakat; bu noktada cildimizi gereğinden fazla yorarak daha fazla cilt sorununa yol açmaktan kaçınmamız gerekir. Cilt temizliğinde üzerinde durmamız gereken adımlar şu şekildedir:

 • Makyaj ürünlerine yahut makyaj yapımına verdiğimiz önemi, cilt temizliğinde de vermeli ve cildimizdeki makyaj kalıntılarını temizlemeyi ihmal etmemeliyiz.
 • Yüzümüzü yıkamadan önce ellerimizi dezenfekte etmeyi, bakterilerden arındırmayı unutmamamız gerekir.
 • Kullanılan havluları yüz ve el havlusu olarak ayırmak, cilt temizliğinde gözle görülür fark yaratacaktır. Cildiniz için ayrı, yüzünüz için ayrı havlu kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Çoğu zaman, yağlı cilde sahip olduğumuzu düşünüp cildimizi nemden mahrum bırakırız. Nem, cildimiz için en gerekli unsurlardan biridir ve nem uygulamasının kesinlikle atlanmaması gerekir.

Siyah Nokta Maskesi Nedir?

Siyah nokta temizliğinde; yüz yıkama işleminde uygulanan basit yöntemler dışında kullandığımız siyah nokta maskesi de büyük önem taşır. Kozmetik dünyasında, siyah nokta maskesi ya da uygulanış şekli ile ilgili tartışmaların popülerliği son yıllarda artış göstermeye başlamıştır. Bu doğrultuda cilt güzelliği ile sağlığına önem veren bireyler arasında siyah nokta maskesi kullanımı yaygınlaşmaktadır. Siyah nokta maskesi popülerliğinin en büyük sebebi kuşkusuz, gözle görülebilir faydası ve ciltteki siyah noktaları etkili biçimde azaltmasıdır.

Siyah Nokta Maskesinin Faydaları Nelerdir?

 • Siyah nokta maskesi tıkanan gözeneklerin açılmasına, siyah noktalardan arınmasına yardımcı olur.
 • Cildi derinlemesine temizlediği için, uzun vadede kırışıklıkları azaltıcı etkisi vardır.
 • Cilt, siyah nokta maskesi sayesinde hava alır, ölü derilerden arındırılır.
 • Cildimiz yenilenir, daha parlak, canlı bir yapıya kavuşur.
 • Siyah nokta maskesi, cildi ekstra yağdan arındırmakla birlikte ciltteki parlama sorununa da çözüm olur.
 • Cildimiz; istediğimiz gibi yumuşak, berrak görünüme kavuşur.

Siyah nokta temizliğinde uygun ürünleri ve doğal içerikli maskeyi kullanmanın önemini vurgulamıştık. “Ozonlava Volkanik Maske”, içerdiği doğal volkan tüfü, aqua, sodyum, sülfür sayesinde cildinizin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olan, uygulandığında gözle görülür sonuçlar veren üründür.

Önerilen kullanma şekli:

Cildinizi 7 dakika buharda bekletin,
Ozonlava Volkanik Maske’yi sürün, 7 dakika bekleyin ve durulayın.
Görüldüğü üzere bu sorun, çaresi olmayan ya da çözümsüz bir sorun değildir. Stresten uzak yaşantı, bilinçli uygulanan adımlar ile cildimize gereken önemi verdiğimiz taktirde sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmak son derece mümkün.

Kaynakça;

Medical News
Prospektus
KlinikSaglık

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6