İçeriğe geç

Tıraş Sonrası Tahrişte Ne Yapmalı?

24 Feb 2023 0 yorum
Tıraş Sonrası Tahrişte Ne Yapmalı?

Tıraş, ciltteki kıl ve tüylerin çeşitli araçlarla temizlenmesidir ve cildi kolaylıkla yıpratabilen bir yöntemdir. Gerek tıraş bıçağı kullanımında gerekse tıraş makinesi kullanımında, tıraş sonrası ciltte yanık ve tahriş oluşabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda can acıtıcı bir problem olan tıraş sonrası cildin deformasyonu büyük bir sorundur ve bunu gidermek için çeşitli yöntemler ve ürünler bulunmaktadır. Tıraş sonrası tahrişte ne yapmalı, cildin yanması nasıl giderilebilir, açıklayalım..

Tıraş Cildi Yıpratır mı?

Genel vücut temizliği ve bakımı açısından tıraş hem erkekler hem de kadınlar için önemlidir. Tıraş deyince hepimizin gözünde sakal tıraşı canlansa da yalnızca bu kadar olmadığını biliyoruz. Koltuk altları, bacaklar, kollar, genital bölge, göğüs bölgesi ve bunların yanı sıra kıl problemi olan vücudun pek çok bölgesi tıraş edilebilmektedir. Sakal haricindeki vücudun farklı bölgelerinde bulunan, hem hijyen hem de görüntü bakımından temizlenmesi gereken kıllar ve tüyler için tıraş yönteminin yanı sıra epilasyon ya da ağda gibi yöntemler de uygulanmaktadır.
Kılı kökünden alarak çıkma süresinin uzatan epilasyon ya da ağda yöntemi hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Tıpkı tıraş gibi epilasyon ve ağda da cildin tahriş olmasına neden olabilir. Tıraş; tıraş bıçağı, ustura ya da tıraş makinesi ile yapılabilmektedir. Tıraş bıçağı ve ustura genellikle cildi tıraş makinesinden daha fazla tahriş eder.
Tıraş ile kıl, kökünden alınmadığı için çabuk uzamakta ve sık sık tıraş yapma ihtiyacı doğmaktadır. Bu da cildin daha çok yıpranmasına sebep olmaktadır. Cildin daha az zarar görmesi için tıraş öncesinde ve sonrasında bazı uygulamaları rutine eklemek ve cilt bakımına önem vermek gerekir.

Tıraşta Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Cildin yıpranmasını engellemek, cilt yanığının ve tahrişin oluşumunu önlemek için öncelikle tıraş yapılacak olan bölgeyi yumuşatmak gerekir. Bunun için tıraş işlemi duş sonrasına bırakılabilir. Böylelikle sıcak su cildin yumuşamasını sağlayarak kolay tıraş olma imkanı verecektir. Tıraş öncesinde, ölü derinin atılması ve batık kılların çıkması için peeling yapılabilir. Peeling, tıraş kolaylığının yanı sıra, gözeneklerin açılmasını sağlayacağı için cildin rahatlamasına da yardımcı olur.
Bunun yanı sıra tıraş yapılacak olan bölgeye uygun losyon, krem, jel ya da köpükler sürülmelidir. Bu tarz ürünler kayganlık ve yumuşaklık sağlayarak kılların kolay temizlenmesini sağlamaktadır. Tıraş yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kılların çıkış yönüdür. Kıllar çıkış yönüne doğru alınmalıdır; tersi yapıldığında cildin tahriş olması kaçınılmazdır. Ayrıca ters yönlü tıraş; batık kılların oluşmasına, ciltte minik iltihaplı sivilcelerin meydana gelmesine, kıl dönmesi problemine ve kızarıklık gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

Tıraş Sonrası Tahrişte Ne Yapılır?

Tıraş öncesinde yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar yapılmadığında, acele ve dikkatsiz davranıldığında; tıraş sonrasında cilt tahriş olabilir, jilet yanığı ve kızarıklığı oluşabilir. Peki tıraş sonrası tahriş olan cilde ne iyi gelir, tıraş sonrası cilt yanığı nasıl geçer ve neler yapılabilir bakalım...

 

   1.  Tıraş yapıldıktan sonra cilt eğer tahriş olmuşsa öncelikle buz ile soğuk kompres yaparak cilt rahatlatılabilir. Soğuk kompres damarların büzüşmesine neden olduğu için hem kanamanın hem de şişliğin önüne geçilmiş olur. Ayrıca buz kompresi sinir uçlarını etkilediği için duyu azalması ve uyuşukluk hissi meydana gelir. Yani bu yöntemle hem acı hissedilmez hem de o bölgedeki harabiyet azaltılır.
   2. Buz kompresinin akabinde yatıştırıcı, iyileştirici ve onarıcı krem ya da losyon gibi ürünler kullanılabilir. Burada önem verilmesi gereken en önemli şey; tahriş bölgesine kullanılacak kozmetik ürünün asla ve asla zararlı kimyasal içermiyor oluşudur. Alkol, paraben, silikon ve benzeri gibi zararlı kimyasal içeren ürünler kullanılmamalıdır. Zararlı kimyasal içeren ürünler bu tarz hasarlı bölgelere uygulandığında hasarın büyümesine neden olabilir ve farklı sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir.
   3. Temiz kozmetik kapsamında üretilmiş kozmetik ürünler ya da doğal yağlar içeren ürünler tıraş sonrası tahriş probleminde kullanılabilir. Burada doğal yağların tahriş probleminin giderilmesine yardımcı olabilecek özellikte olması önemlidir. Örneğin shea yağı, iyileştirici ve onarıcı bir yağdır ve bu yağı içeren, tıraş sonrası kullanım için üretilmiş ürünler tercih edilebilir. Tıraş sonrası tahrişe iyi gelebilecek nitelikte üretilmiş serumlar da tahriş ve tıraş yanığı için kullanılabilir.
   4. Ozonlabs temiz içerikli ürünler üretmekte ve ürünlerinin hiçbirinde zararlı kimyevi bileşenler bulunmamaktadır. Tahriş, cilt yanığı ve tıraş sonrasında cilt bakımına uygun temiz kozmetik ürünler Ozonlabs'ın geniş ürün yelpazesinde bulunmaktadır.


Tıraş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?


Tıraş, iyi makineler ve tıraş bıçakları ile yapılsa da sonrasında cildin bakıma ihtiyacı vardır çünkü cilt yıpranabilir ve yumuşaklığını yitirebilir. Tıraş sonrasında tahriş ya da tıraş yanığı meydana gelmese dahi ciltte kuruma, pul pul olma, kızarma ve benzeri gibi problemler oluşabilir.
Tıraş sonrasında cilt tipine uygun nemlendirici kremler kullanılarak cildin sebum dengesini korumasına yardımcı olunmalıdır. Nemlendirici krem seçilirken temiz içerikli olduğuna dikkat edilmeli ve zararlı kimyasal madde içeren ürünler kullanılmamalıdır. Tıraş sonrasında cilt temizliğine dikkat edilmeli ve yine cilt tipine uygun ürünlerle cilt temizlenmelidir. Bunların yanı sıra onarıcı ve yatıştırıcı özellikleri olan serum ve krem gibi kozmetik ürünler de tıraş sonrası cilt bakımına eklenmeli; cildin kendini onarmasına yardımcı olunmalıdır.

https://ozonlabs.com/products/glam-anti-aging-serum

https://ozonlabs.com/products/orion-plus-nemlendirici

https://ozonlabs.com/products/angelas-wings-peeling-body-scrub

 

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6