İçeriğe geç

Tütün Ürünleri Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

19 Jun 2019 0 yorum
Tütün Ürünleri Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Günümüzde, sigara kullanımını en aza indirgemek ve kullanım alanlarını daraltarak hem kullanmayan kişilere daha temiz bir alan sağlamak hem de kişilerde caydırıcılığı tetiklemek için yapılmış pek çok proje vardır. Devletin ücretsiz sağladığı imkanlar sayesinde, sigara kullanımını bırakanlar azımsanmayacak dereceye varmıştır.

Ancak sigara kullanımını bırakıp, daha az zararlı olduğu düşünülen nargileye eğilim artmıştır. Bunun yanı sıra puro, pipo gibi zararlı tütün ürünleri de tüketilmektedir. Peki bu tütün ürünlerinin insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir? Tütün ürünleri dış görünüşümüzü nasıl etkiler? Merak edilen tüm soruların ve daha fazlasının cevaplarını bu yazımızda sizler için kaleme aldık.

Tütün Ürünlerinin Zararları

Tütünü hangi yolla içtiğiniz önemli değildir, çünkü her türlü tütün ürünü sağlığınız için son derece zararlıdır.

  • Bütün tütün ürünlerinde aseton ve katrandan, monoksite kadar birçok zararlı madde vardır. İnhalasyon (solunum) yoluyla alınan maddeler sadece ciğerlerinizi etkilemekle kalmaz, tüm vücudunuzu etkiler.
  • Tütün ürünleri tüketmek, vücutta devam eden çeşitli komplikasyonlara ve ayrıca vücut sisteminde uzun süreli olumsuz etkilere neden olabilir. Tütün ürünleri kullanmak, zamanla çeşitli problemlerin riskini arttırır ve bazı olumsuz bedensel etkiler ortaya çıkarır. Tütün ürünlerinin belirtileri ve genel vücut üzerindeki etkileri kısa sürede fark edilecek duruma gelir.
  • Ne şekilde tüketiliyor olursa olsun, tütün dumanı sağlığınıza inanılmaz derecede zarar verir. Sigara kullanımını sonlandırmak için onu; puro, pipo veya nargile ile değiştirmek sağlık risklerinden kaçınmanıza kesinlikle yardımcı olmayacaktır.
  • Sigaralar, çoğu puro ve nargilede bulunabilen yaklaşık 600 bileşen içeriyor. Bu maddeler yandığı zaman, 7 binin üzerinde kimyasal ortaya çıkıyor. Bu kimyasalların birçoğu zehirli ve en az 69 tanesi kansere neden olan maddelerden meydana geliyor.
  • Tütündeki bileşenlerden biri de ‘Nikotin’ adı verilen, ruh halini değiştiren bir maddedir. Kişileri tütün tüketmeye iten ve kullanma isteğini arttıran temel neden de nikotindir. Nikotin, beyninize sadece saniyeler içinde ulaşır ve bir süre daha kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. Ancak bu etki, kısa bir süre sonra ortadan kalkar. Böylece kendinizi daha yorgun hissedersiniz. Nikotin sebebiyle, kişiler tütün kullanımını bırakamaz veya bırakmakta oldukça zorluk çeker. Nikotinden fiziksel olarak ayrılma, bilişsel işlevlerinizi bozabilir ve endişeli, sinirli, yıpranmış ve depresif hissetmeye, baş ağrısı ve uyku problemlerine neden olabilir.
Tütün Ürünleri Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Tütün Ürünleri Nedeniyle Etkilenen Organlar

Tütün ürünleri kullanımı nedeniyle, uzun vadede vücudumuzun birçok organı olumsuz olarak etkileniyor. Bu etkilerin farkına varmak ve bu konuda donanımlı bir şekilde bilinçlenmek, tütün kullanımını azaltmaya yol açma ihtimali taşıyor.

Solunum Sistemi

Tütün ürünlerinin dumanını soluduğunuzda, ciğerlerinize zarar verebilecek maddeleri de beraberinde solumuş olursunuz. Zamanla bu hasar, çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Artan enfeksiyonların yanı sıra, tütün ürünleri kullanan kişiler geri dönüşü olmayan kronik akciğer rahatsızlıkları için daha yüksek risk altındadır.

Solunum sistemi yoluyla yakalanacağınız hastalıklar şu şekildedir;

  • Amfizem, ciğerlerinizdeki hava keselerinin tahrip olması,
  • Kronik bronşit, akciğerlerin solunum tüplerinin astarını etkileyen kalıcı iltihap,
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)
  • Akciğer kanseri.

Tütün ürünlerini bırakmak ciğerleriniz ve solunum yollarınızın iyileşmesinde geçici tıkanıklığa ve solunum rahatsızlığına neden olabilir. Tütün ürünlerini kullanmayı bıraktıktan hemen sonra artmış mukus üretimi, solunum sisteminizin iyileşmekte olduğuna dair olumlu bir işarettir.

Kardiyovasküler Sistem

Tütün ürünlerini tüketmek, tüm kardiyovasküler sisteminize zarar verir. Nikotin, kan damarlarını daraltır ve bu da kan akışını kısıtlar. Zamanla devam eden daralma, kan damarlarının hasar görmesiyle birlikte Periferik artere (atardamar tıkanıklığı) neden olabilir.

Ek olarak, tütün ürünlerini kullanmak kan basıncını yükseltir, kan damarı duvarlarını zayıflatır ve kan pıhtılarını arttırır. Bu da inme riskinin meydana gelmesine neden olur.

Integumentary (Cilt, Saç ve Tırnak) Sistem

Çok fazla tütün ürünü tüketmek, cildinizde değişikliğe neden olur. Tütün dumanında bulunan maddeler cildinizin yapısını değiştirir. Tütün içmek, cilt kanseri riskini de önemli ölçüde artırmaktadır.

El ve ayak tırnaklarınız, tütün ürünü kullanıldığı için bağışıklık kazanmaz. Tütün ürünü kullanmak mantar tırnak enfeksiyonu olasılığını arttırır. Tütün kullanmaktan etkilenen bir başka bölge de saçlardır. Tütün ürünlerinin içerisinde bulunan nikotin, saç üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Saçınızda dökülmelere, kuruluğa, kırılmaya ve grileşmeye neden olur.

Sindirim Sistemi

Tütün ürünleri tüketmek; ağız, boğaz, gırtlak ve yemek borusu kanseri riskini artırır. Tütün ürünü kullananlar, pankreas kanserine daha yüksek oranda yakalanırlar. Sigara içerken dumanı içine çekmeyen insanlar dahi ağız kanseri riskini taşırlar.

Üreme Sistemi

Tütün ürünlerinin içerisinde bulunan nikotin, hem erkek hem de kadınların genital bölgelerinde kan akışını etkiler. Bu durumda erkekler, cinsel anlamda kayıp yaşayabilirler. Tütün ürünü kullanmak, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsiyet hormonu seviyesini düşürür.


Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/smoking/effects-on-body#5

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6