İçeriğe geç

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?  

27 Jun 2019 1 yorum
Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?  

Cilt güzelliğinin ilk başta gelen ve en önemli şartı sıkı cilt gözenekleri sahibi olmaktır. Sıkı cilt gözenekleri, cildi parlak ve canlı göstermeye yaramaktadır. Cilt gözenekleri sıkı olduğu zaman, cildimiz daha pürüzsüz görünür ve makyaj yapma ihtiyacı dahi hissetmezsiniz. 

Cilt Gözenekleri Neden Oluşur?

Cilt gözenekleri oluşumu, içerisinde birçok farklı neden barındırır. Genetik faktörden hormonal nedenlere, çevresel etkenlerden cilt temizliğine kadar uzanan sebepler ile karşılaşılır. 

Cildi Temizlememek

Cilt gözenekleri oluşumunun en temel sebeplerinden biri, cildi nefessiz bırakmak ve temizliğine yeteri kadar önem vermemekten geçer. Ne yazık ki, gün içerisinde yapılan makyaj nedeniyle ya da cildin yeteri kadar temizlenmemesinden dolayı; zaman içerisinde gözenekler doğallığını kaybederek açılmaktadır. Genişlemiş gözenekler, cildinizin sağlıklı görünmesine engel teşkil edip, gerekli müdahale yapılmazsa artarak ilerlemeye devam eden bir cilt kusuru haline dönüşmektedir.

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?  

Siyah Nokta ve Akneler

Cilt üzerindeki akne ve siyah nokta gibi yüzde istenmeyen sorunlar, cilt gözenekleri oluşumuna yol açabilir. Aşırı sebum, kir ve bakteriler ile birlikte; gözenekler tıkanma eğilimindedir. Daha da kötüsü, siyah noktalarla tıkanmış gözenekler zamanla genişlemeye başlar ve başa çıkılmaz sandığımız bir hal alır. 

Güneşin Dozajını Kaçırmak

Kabul, D vitaminini doğal yollardan güneş ile almamız gerekiyor. Hatta bunda hiçbir sakınca yok. Aksine cildimiz üzerinde faydaları büyük. 

Ancak güneşe fazla maruz kalmak, özellikle tehlikeli saatlerde güneşlenmek cilt gözenekleri problemine yol açıyor. Sebebi ise, uzun süre güneşlenmenin kolajen dokuda tahribata yol açması. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Cilt gözenekleri oluşumunu azaltmak istiyorsak, ciltteki kolajeni kaybetmeye neden olacak eylemlerden ve alışkanlıklardan kaçınmamız gerekiyor.  

Yaş Faktörü

Yaş faktörü de cilt gözenekleri üzerinde etkilidir. İlerleyen yaşla birlikte cilt elastikiyetini kaybederböylece genişlemiş gözeneklerin görüntüsü daha kötü bir hal alır.

Genetik Faktör 

Genetik yapımız, cilt gözenekleri sahibi olmamızın bir diğer nedeni olabilir. Yazılanlara bakıyor ve yaşam şartlarınıza göre hiçbir faktörün size uymadığını fark ediyorsanız, genetik mirasınız devreye girmiş olabilir. 

Hatalı Cilt Bakımı

Cildimizi güzelleştirmek adına yapılan yanlış hamleler, kullanılan içeriği kimyasal ürünler sandığınız gibi kurtarıcı ve sağlıklı değil. İçeriğinde paraben, sülfat gibi zararlı katkı maddeleri bulunan kozmetik ürünleri, uzun vadede cildinize zarar verebilir ve gözeneklerin genişlemesine de sebep olabilir. 

Stres

Stresli ve yorucu bir yaşantı, kendimizi gündelik hayatın sorunlarına istemeden de olsa kaptırmak; cildimize direkt geri dönüş olarak yansıyor ve akne, sivilce, cilt gözenekleri gibi problemlere yol açıyor. Stresi azaltmak için egzersiz yapmak, doğa ile daha çok vakit geçirmek, sevdiklerinize vakit ayırmak gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz.

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?

Genişlemiş gözeneklerin daha sıkı, daha küçük görünmesini istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç basit adım mevcut. Ancak bu adımları alışkanlık haline getirmeyi ve sürekliliği elden bırakmamayı unutmamalısınız.

Gözenekler Tıkalı Olmamalı

Ciltteki gözenekler, cildin nefes almasını sağlıyor. Gözenekler sağlıklı bir şekilde nefes aldıkları zaman, cildiniz daha canlı ve daha parlak gözükecektir. Bu nedenle cilt gözenekleri herhangi bir kimyasal kozmetikle, sürekli tıkalı bırakılmamalıdır. Cildinizin nefes alma ihtiyacı gözenekleri de etkiler. Muhakkak gözenek temizliğine dikkat edilmelidir.  

Cilt Temizliğine Özen Gösterilmeli

Günlük olarak cilt bakımı ve temizliği uyguladığınızda, gözeneklerinizi sıkılaştırmak için ekstra bir zahmette bulunmanıza gerek kalmaz. Ancak gözeneklerinizi kirli bir şekilde bırakıyor ve cilt temizliğine özen göstermiyorsanız, cildinizdeki gözenekler genişleyecektir. Dolayısıyla bu aşamadan sonra gözeneklerinizi sıkılaştırmak için daha büyük zahmetlere katlanabilirsiniz.

Ciltteki Ölü Hücrelerin Temizlenmeli

Cilt üzerinde biriken ölü deriler, gözeneklerin açılmasına ve genişlemesine neden olur. Cilde düzenli olarak uygulanan cilt temizleme yöntemleri, cilt üzerindeki ölü derilerin arınmasına yardımcı olarak, cildin rahat nefes almasını sağlar.

Cilde Buhar Banyosu Uygulanmalı

Cilde uygulanacak buhar banyosu yöntemi; gözeneklerin açılmasını sağlar, ciltteki biriken kir ve yağı arındırır, sonrasında uygulanacak temiz içerikli maske ve serum ürünlerinin etkisini artırır. Buhar banyosu ile ilgili merak edilenleri ve buhar banyosunun nasıl uygulanması gerektiğini buradan okuyabilirsiniz. 

Temiz Kozmetik Ürünleri Kullanılmalı

Sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmak için; içeriğinde paraben, SLS, parfüm gibi kimyasallar barındırmayan ürünlere yönelmeniz gerekiyor. Kimyasal bileşenlerden oluşan kozmetik ürünleri ve kişisel bakım malzemeleri; cildinizi zamanla daha çok yıpratır ve gözeneklerin genişlemesine sebep olur. Bu nedenle gözenekleriniz için kullanmanız gereken ürünü seçerken, mutlaka bileşenlerine bakmalı ve bu doğrultuda temiz etmeniz gerekir. 

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?  

Kil Maskesi Uygulanmalı

Kil maskesi, tamamen doğal ve kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz harika bir formüle sahiptir. Gözenek sıkılaştırıcı etkisi ile bilinen kil maskesi, haftada en az bir kez uygulanabilir, böylece gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Şunu bilmeliyiz ki, gözenekler cildimizin doğal bir parçasıdır ve ilerleyen zaman içinde doğal değişimine iyi yönde katkıda bulunarak canlı ve sıkı kalması sağlanabilir; ancak tamamen yok edilemesi mümkün değildir. 

Gözeneklerinizin sıkılaşması için uygulanması gereken en önemli adımın cilt temizliği olduğunu ve bu temizliğin tamamen temiz içerikli ürünler ile sağlanması gerektiğini vurgulamıştık. Bu doğrultuda rahatlıkla kullanabileceğiniz Probiyotik Yüz Temizleme Köpüğü, içeriğindeki probiyotik sayesinde cildinizin zararlı bakterilerle savaşmasını sağlar ve etkin bir arındırma gerçekleştirir. 

İkinci adım olarak, daha etkin bir cilt temizliği sağlamak adına Ozonlava Volkanik Maske kullanabilirsiniz. Volkanik Maske, akne ve sivilceye meyilli, gözenekli ciltler için kullanıma uygun bir ürün. Üstelik doğal volkan tüfünden oluşan yapısı gereği hassas cilde sahip bireyler de rahatlıkla kullanabilir. Cilt yapınıza uygun temiz içerikli bir maske, gözeneklerinizin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. 

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6