İçeriğe geç

Kimler Nemlendirici Kullanmalı?

01 Feb 2021 0 yorum
Kimler Nemlendirici Kullanmalı
Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt istiyorsan, cildini nemlendirmen gerektiğini de bilirsin. Ama nemlendiricinin gerçekte ne işe yaradığını biliyor musun? Ve onu doğru şekilde kullanıyor musun? Hayır cevabını verdiysen, yardım etmek üzere bu yazı senin için. Cilt tipin için doğru günlük nemlendiriciyi bulmaktan, onu ne zaman ve nasıl kullanacağını bilmeye kadar her konu için bu yazıyı okumanı tavsiye ediyoruz.
Nemlendiricinin rolü nedir? Muhtemelen tam olarak düşündüğün şey. Bir nemlendiricinin temel görevi kuru cilde nem sağlamak ve cildin tekrar kurumasını önlemektir. Bunun ötesinde, nemlendiricilerin yapabileceği pek çok şey var ve bunları aşağıdaki bölümlerde ele alacağız. Nemlendirici uygulamanın cilt bakımı rutininde can sıkıcı ekstra bir adım olduğunu biliyoruz, ancak bize güvenin, bu çok önemli bir adımdır. Bu yüzden nemlendirici adımını atlamayı düşünme bile!
 

Nemlendirici Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nemlendirici seçiminde öncelikle kullandığınız ürünün içinde cildinize alerjik ve komedojenik maddelerin olmamasına özen gösterin. Cildin uzun vadede yaşlanmasına neden olan ve su kaybettiren petrol içeriklerinden ve türevlerinden uzak durun.
Silikon (Dimeticone, Polydimethylsiloxane, PDMS) ,
Parfüm (parfume, fragnance)
Boya (CI ile başlayan ve 5 rakamlı numaralar yer alan içerik isimleri boyadır)
Titanyum Dioksit (Titanium Dioxide) Çinko Oksit (Zinc Oxide)
İçerikli ürünler temiz kozmetik değildir ve yapılan araştırmalar çevre ve insan sağlığı açısından bu maddelerin kozmetik içeriklerde yer almaması için dünyada bilhassa çevre örgütleri tarafından uzun dönemde gerekli aksiyonlar alınması beklenmektedir.  Bu tür içeriklerin cildinde yaşlanmaya da sebebiyet vermesi ve cildin nefes almasına engel oluyormuş hissi vermesi de mümkündür. Cildine uygun nemlendirici seçerken içeriklerinde koku olmamasına özellikle dikkat et. Parfümlü içerikler ciltte alerjen tepkilere yol açabilir ve cildin kaşınmasına, aknelenmesine de yol açabilir. Nemlendirici seçmeden kendine uygun olup olmadığı konusunda, önce içerik araştırması ve ardından cilde uygunluğuna bakmak gerekir.

Nemlendirici Kullanmak Neden Önemlidir?


Cildi nemlendirmenin en önemli faydalarına göre sıraladık. 

 

Nemlendirici ile Kuruluğu Önle


Soğuk hava veya sıcak hava, klima veya iç ortam ısısı; tüm bu çevresel faktörlerin cildinizdeki nemi emebileceğini biliyor muydun? İşte burada iyi bir nemlendirici devreye girer. Sadece halihazırda kaybedilmiş olan nemin yerine gelmesini sağlamaz, aynı zamanda gelecekteki nem kayıplarını da önlemeye yardımcı olur. Cilde bariyer özelliği veren nem aynı zamanda yaşlanmaya karşı özelliğe de sahiptir.

Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlatın

Gerçek: Nemli bir cilt, daha genç görünen bir cilttir. "Neden şimdi bunu düşünmem gerekiyor?" Diye soruyor olabilirsin. Çünkü gelecekteki ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemeye başlamak için şimdi asla erken değildir. Ve yüzüne belli bir nem verdikten sonra aldığın o dolgun, sert his aslında yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı oluyor.

Nem Dengesi ile Aknelenmeye de Son Verebilirsin


Zaten yağlı olan cilde tekrar tekrar nem yüklemeden önce yapılması gereken iyi bir temizliktir. Temizleme iyi içeriklerle, cildi aşırı yağ salınımına sevk etmeyecek bir ürün ile yapılmalıdır. Temiz kozmetik bileşenler arasında bulunmayan SLS, SLES gibi surfaktan temizleyiciler ve petrol ürünler, parfüm gibi alerjen maddeler temizleme ürününüzde olmamalıdır. İyi ve cildi kurutmayan temizleyici ürün kullanıldıktan sonra cildi su bazından yoğun ancak yağ bazında dengeli bir nemlendirici kullanarak nemlendirin. Eğer nemlendiriciniz aknelenmeye yol açıyorsa cildinize uygun bir nemlendirici tercih etmelisin. Her cildin nem dengesi farklıdır ve akneli cildin nemlendirilmesi aşamasında en öncelikli adım aknelerin sakinleştirilmesi ve cildin aşırı yağ salınımına engel olmaktır. Doğru nemlendirici akneyi önleyebildiği gibi yanlış bir nemlendirici seçimi içeriğinden bağımsız cildinizi de aknelendirebilir. Nem dengesini düzgünce sağlayan cildine uygun bir nemlendirici tercih edebilirsin.

Kimler Nemlendirici Kullanmalı?

Nemlendirici ile Hassas Cildi Rahatlatın

Kırmızı, tahriş olmuş bir cildin mi var? Kuru, kaşıntılı ve lekeler mi var? Hassas cilt ekstra özel bakıma ihtiyaç duyar. Cildin sakin tutulması, nemini koruması ve nemlendiricinin bariyer özelliği ile koruması önceliklidir. Cildin kaşınması ve pullanarak dökülmesi yeterince nemli olmadığını da gösterir. Bu durumda cilde bariyer özelliği verip koruyan etkin ve doğal bir yağ bazlı serum üzerine su bazlı bir nemlendirici kullanarak cildi nemli tutabilirsin. Nemli bir cildin serum önerisi için çivit otu serumuna göz atabilirsin.


 
Ne Zaman Nemlendirici Kullanmalısın?


Cildi sabah ve akşam yıkadığımız için hemen sonra nemlendirmek iyi bir fikirdir. Sabahleyin hafif bir nemlendirici tercih edebilirsin. Akşam daha yoğun bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu yüzden akşam serum üzerine su bazlı bir nemlendirici de kullanmak iyi bir fikirdir.
Her gün, günde iki kez nemlendirici sürmen gerektiğini biliyorsun, ama yatmadan önce nemlendirici sürmek iyi midir? Evet, ama işte size bir ipucu; nemlendiricinin yastık tarafından emilmesini istemiyorsan uyumadan en az 30 dakika öncesinde nemlendirici kullanabilirsin.


Yüzünü Nasıl Nemlendirirsin?


Yüzünü yıkadıktan sonra nemlendirmen gerektiğinden bahsetmiştik, işte detaylar:

  1. Yüzünü yıkadıktan sonra, en sevdiğin nemlendiricini uygulamadan önce cildini hafifçe kurula.
  2. Yukarı doğru hareketlerle nemlendiriciyi nazikçe uyguladığından emin ol. Cildini çekiştirme ve yer çekimine doğru istikamette bastırma.
  3. Makyaj yapacaksan ki biz hiç tavsiye etmiyoruz, doğru yağ bazı ve nemlendiriciyi kullandıktan sonra üzerine kullanılacak makyaj ürününü uygula.

 
Ve bu kadar! Günlük rutinine başla!. Kuru cildin sana teşekkür edecek.
 
Nemlendirici Öneriler

https://ozonlabs.com/collections/urunler/products/ozonlabs-sepia-anti-aging-serum

https://ozonlabs.com/collections/urunler/products/orion-plus-nemlendirici

Yeni Ürünler

Son Görüntülenen

Son Görüntülenen Ürünler
Yukarı Geri Dön
Kapat
Seçeneği Düzenle
Kapat
Beni Haberdar Et
Kapat
Kapat
Kapat
Giriş
Kapat
Sepetim (0)
Kapat
Ozonlabs Yaşam Bilimleri
Ozonlabs

Ayrılmadan önce...

3 AL 2 ÖDE
1+1 Ürün

Kampanyalarını Kaçırmayın!

Alışverişe Devam Edin
Yeni Ürünler 6